Inteligentní investor

Investice, peníze, podnikání vše na jednom místě.


Zapsal krystof | 3/05/2011 | 0 Komentářů

Jak už jsem psal v předchozím příspěvku,  podnikáme především pro peníze. Ideální podnikání je takové, kde vyděláme co nejvíce peněz, za co nejméně námahy, času a risku.  Tolik k teorii a teď vzhůru do finanční praxe aneb jak to udělat, aby se co nejvíce peněz kutálelo k nám.

Většina lidí, kterí jsou vychováváni v zaměstnaneckých poměrech, přemýšlí způsobem: “čím více vydělám, tím více mohu utratit” a tak při každém zvýšení platu či odměně si koupí drahžší auto, lepší bydlení, apod. Kupuje si, protože si to může dovolit a není to přeci žádný chuďas, vždyť kolegové na stejném pozici, by v 5 let staré Škodovce nejezdili… Takže rostou příjmy a enormně s nimi i životní náklady. Peníze se přeci musí točit a aniž bychom si toho všimli, ocitáme se v Kiyosakiho krysím závodě a každé klopýtnutí v příjmech, nás pořádně rozhodí.

Jak tedy z toho ven?

Investorské, podnikatelské či obecně myšlení člověka, který má základní finanční vzdělání je trochu odlišné. Je si vědom veškerých svých nákladů, ví kolik si může v současné finanční situaci dovolit a je mu jasné, že pokud bude méně vydělávat, bude taky méně utrácet. Ano, tady si čtenář často řekne, tohle je jasná věc, ale mnohdy je tomu přesně naopak.

Další věc, kterou člověk, který se aktivně o své peníze stará je, že podnikání není “zero sum game”, tedy pokud podnikatel nic neprodělá ani nic nevydělá, tak to není úspěch, ale trávení času nad něčím, co mu nevydělává peníze. Inteligentní investor nehraje na nulu a své peníze chce maximálně zhodnotit při minimálním risku, mindset – aspoň jsem nic neprodělal přenechává jiným, neúspěšným.

“Zero sum game” není podnikání ani v tom, že pokud víme, že můžeme na obchodě vydělat více, tak si v klidu můžeme dovolit zvýšit i naše náklady, takhle opravdu ne. Cílem je ve většině případů vydělat co nejvíce a pak mít volný čas a ne vydělat méně, abychom mohli zase pracovat. Držte své náklady co nejnižší a produkt prodejte za maximální možnou cenu, za kterou je zákazník ochoten zaplatit.

Život není pouze o práci,  a tak nepracujte více než musíte.