Inteligentní investor

Investice, peníze, podnikání vše na jednom místě.


Zapsal krystof | 10/01/2011 | 0 Komentářů

“There is nothing so cruel in this world as the desolation of having nothing to hope for.”  Haruki Murakami

Venku prší a jedu autem domů z mé poslední práce. Přemýšlím nad podnikáním, proč to někomu jde a proč naopak jiným zase ne či se do podnikání nehrnou. Mé myšlenky sklouznou k investování a investicím a napadlo mne pár myšlenek, o kterých se rozepíšu.

Mnoho lidí nemá o investicích ani potuchy či žijí v přesvědčení, že je to pouze pro pár nejbohatších, kteří disponují obrovskými sumami peněz. Opak je pravdou, investovat může kdokoliv, stačí si pouze na to peníze vynahradit. O tom, jak se si vynahradit peníze na investování se zmíním v jiném článku, zaměřeném na správu peněz. Dnes se zaměřím na to, do čeho investovat dle naší životní etapy.

Jedno z možných rozdělení našeho produktivního života na jednotlivé etapy, lze dle množství peněz a času/energie, kterou disponujeme.

Z počátku máme času a energie více než dost, taky malé nebo téměř žádné závazky. Chybí nám, ale jediná věc a to je větší množství peněz k investování. Na druhé misce vah leží oproti našemu omezenému kapitálu, odhodlání a chuť riskovat. V této etapě není žádná tragédie, když peníze vložené na první pohled do velmi rentabilního projektu, se nám nepodaří zhodnotit či přinejhorším o ně přijdeme. Zaplatíme „školné“, nabereme zkušenosti a jdeme poučeni z nezdaru dále. Po pár karambolech se nakonec usměrníme a začneme pomalu objevovat naší zlatou žílu, která nás na nějaký čas zabaví, díky neustálému poznání, jakými způsoby lze jak peníze vydělat, tak promarnit.

Poté se ocitáme v prostřední etapě, zlatou žílu vcelku dobře známe, víme, jak peníze fungují, a disponujeme kapitálem, který můžeme dále investovat. Zde už se rozhlížíme po nějakém větším projektu. Chceme vytvořit něco, jehož cílem nebude pouze vydělat, ale aby po nás taky „něco zbylo“, abychom nechali zápis v knize dějin, ať už je to nový vyhledávač jako Google či jako první dovážet trička s pokémony do České republiky. Kolik lidí, tolik cílů v životě.

A nakonec závěrečná etapa v životě, zde jsme mnohem konzervativnější a skeptičtější k riskantním investicím. Stáváme se člověkem, který nepracuje pro peníze ani jej nemotivuje napsání další kapitoly, „Kterak jsem dobil prkna slávy v Silicon Valey“, ale spíše je zde pro lidi a jeho přínosem je zralost, nadhled a zkušenosti, které předává ostatním.