Inteligentní investor

Investice, peníze, podnikání vše na jednom místě.


Zapsal krystof | 29/11/2010 | 1 Komentář

Mít možnost vybrat si život, vybrat si práci, vybrat si kariéru, vybrat si rodinu, vybrat si zasraně velkou televizi, vybrat si myčky, auta, přehrávače kompaktů a elektrickej otvírák i na konzervy, vybrat si jídlo bez cholesterolu, zdravotní pojištění, pravidelný splátky úroků z hypotéky, vybrat si první dům, vybrat si přátele, vybrat si víkendovej vohoz v barvě kufru, vybrat si sedací soupravu na splátky v síti posranejch firem, vybrat si sám sebe a v neděli ráno žasnout, kdo do prdele seš, vybrat si dřepění na gauči a čumění na oblbující soutěže, co ti vygumujou mozek, cpát si do huby ty hnusný sračky z bister. Zplesnivět, pochcávat se v ubohým domku a bejt pěkně na obtíž sobeckejm zmrvenejm spratkům, které si splodil, aby tě nahradili. vybrat si budoucnost, vybrat si život. Mark Renton, Trainspotting


Tímto citátem začíná skvělý snímek Dannyho Boyla Trainspotting a směřuje diváka k tomu, aby se zamyslel, zda li hodnoty, které uznává jsou opravdu jeho či je přebral od společnosti. Zda li vybrat si práci, znamená mít nad sebou někoho, kdo nás řídí.

Příkazy, zákazy, podřizování, kompromisy, následování cizích snů, vydělávání peněz na někoho jiného, budování cizího trademarku, vysedávání dokud pracovní hodiny neskončí. Typický zaměstnanecký poměr za pravidelný přísun peněz na účet plus stravenky Sodexo.

Ale nejde to i jinak? V zaměstnanecké hierearchii nad námi bohužel pořád bude někdo výš (minimálně akcionáři) a nezbývá nám tedy jiná možnost, než se stát sám svým šéfem a začít podnikat – be your boss.  Peníze na účet nechodí pravidelně, Sodexo stravenky jsou minulostí, ale nikdo nás nesekýruje. Nikdo neříká co je a není třeba udělat, veškerá zodpovědnost je pouze a jen v našich rukou. O tom, kdy se bude pracovat a co je třeba udělat, rozhodujeme pouze my, stejně jako o aktuálním stavu peněz na našem účtu.

Výběr je pouze na nás, být zaměstnanec vs. be your boss.